15 Nisan 2011 Cuma

Doğum Günün


Açık bırak pencereni
Örtme perdeyi bu gece
Sana yazdım bu şarkıyı
Sana yaptım bu besteyi
...
 "Anne sen en çok hangi şarkıyı seviyorsun?"
 Hiç başını kaldırmadan dedi ki:
"Açık bırak pencereni
Örtme perdeyi bu gece..."
"O da ne öyle "dedim, on dört yaşın en şen sesiyle.İkimizde gülümsedik sonra. "Eski bir şarkıdır "dedi.
...
Ilık esen bir rüzgar tülü havalandırıyorken gençliğini gördüm bir anda. Siyah beyaz bir film gibiydi gençliği. Ondüle yapılmış saçları, kısa kollu bluzü , siyah pileli eteği ile bahçeli evin en ışıklı odasında, tek kişilik bir koltuğa oturmuş. Siyah gözlerinde mühürlü bir hüzün ve  kalkık burnu ile herşeye kafa tutar gibi mağrur. Bir fotoğraf çektirmek için poz veriyor. Üniversiteli nışanlısına postalanacak bu resim ihtimaldir.
...
Sen diyorum yirmi yaşın en asi sesiyle "Beni her ailesini beğendiğine vermeye kalkıyorsun. Evlenmiycem işte..." Siyah döpiyesinin üzerine yakası kürklü pelerinini giyiyor. Kapıyı tutan elinde iki
pırlanta yüzük. Dışarı çıkıyor, gezmeye gidiyor. Çıkarken "Ben senin iyiliğin için söylüyorum" diyor.
...
Şarap rengi kadife bir elbise giyiyor. Kalabalık salonun içinde hemen farkediliyor. Siyah dantelden bir eşarp var başında. Siyah kocaman güller başında dans ediyor. Konuştukça kuş cıvıltısı gibi kahkahaları. Komik bir şey anlatıyor. Herkes mutlu.
...
Yatağın içinde, küçücük çocuk gözleri ile bakıyor. Kalkamıyor, yürüyemiyor, yemeğini kendisi yiyemiyor. " Ben, gidiyorum." diyor. Anlamazlığa veriyoruz. "Canım hepimiz gideceğiz. Acelen ne" felan gibi lafı kıvırmaya çalışıyoruz. "Yok yok bu gidiş başka" diyor.
...
Gitti tam beş sene oldu. Yaşasaydı bu gün yetmiş yaşına basacaktı. Siyah uzun ipek elbiseler giyip, inci küpeler takacaktı. Tatlı, sevimli bir ihtiyar olup torunlarına hikayeler anlatacaktı...

NOT: Yukarıdaki resim http://dostca99.blogspot.com/ dan alınmıştır.

8 yorum:

ruşen dedi ki...

rahat uyusun...

Hayal Kahvem dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Aylardan şubat dedi ki...

Sevgili ablacığım,
Sen annenin ilk baharında ben sonbaharında beraberdik onunla. Bu sebepten ben hüznünü sen neşesini tercih etmiş olabilir miyiz acaba?
Sevgiyle kocaman öpüyorum.

Aylardan şubat dedi ki...

Ruşen ,
İzcilikte biz sabah bayrak töreni yaparken, ülkemiz ve tün dünya izcileri için iyi dilek temnnisinde bulunuruz. Bir iki dakika sessiz içimizden dua ederiz. Dileğini paylaşmak isteyen olunca bir adım öne çıkar ve yüksek sesle dile getirir.Lider de "Dileğin dileğimiz olsun " veya "DİLEĞİN DİLEĞİMİZDİR"der. Dileğinizi okuyunca bu geldi aklıma,teşekkürler.
Dileklerinize katılıyorum.

....
Bol DİLEK'li bir yorum oldu. Bu sebeple DİLEK ablamı da anmadan geçemiycem.Sevgiler herkese.

Hayal Kahvem dedi ki...

Mümkündür canım. Unutma ama annem sonuna kadar asla ağlamayı, dertlenmeyi sevmedi. Ne mutlu... Arkasından sevgiyle yad eden, anılarını anlatırken gülen evlatları, torunları var.

O değil de, hüzün ki en çok yakışandır sana Aylardan Şubat:))
Hüzünleneceğiz elbet.

Sisi dedi ki...

Sevgili Aylardan Şubat; Allah rahmet eylesin anneniz pırlanta gibi evlatlar yetiştirmiş; Hayal Kahvem'e hak vererek diyorum ki hüzündür size en çok yakışan, ellerinize sağlık, çok hoş bir yazı olmuş:)) Sevgilerimle...

Aylardan şubat dedi ki...

Merhaba Sisi,
Güzel yorumunuz için teşekkürler.

Dilek Abla dedi ki...

Selam. Duygulandım birden ve eski günlere gittim birden.
Anneniz güzelliği ile kızlarının ulaşamadığı bir güzelliğe duruluğa sahipti. Tanıyanlar bilir.. Bir bakan bir daha bakardı. Çünkü bir kere bakmakla algılamak yetmezdi güzelliği. Bir mermer prüzsüzlüğü duruluğu vardı cildinde.
Ve okadar samimi alçak gönüllü ve yüreği dışa açıktı ki. Onunla konuşurken yüreğini tüm samimiyetiyle görürdünüz. Güven duyardınız.
Kısa sohbetlerimiz olurdu kendisiyle seyrek aralıklarla. Çok yardımsever ve yaratıcı idi.
Onun benim atmak üzere olduğum deri eteğimi alıp çantacıya götürüp bana yepyeni bir çanta olarak hediye etmesini unutamıyorum. Böylece gençkızlık dönemimin eteğini şimdi atılmamış bir anı ve annenizin hatırası olarak saklıyorum. İçinde yün yumağım ve örgü şişlerimle her an elimin altında. Anılarımız her an aklımda :)
Sevgilerimle.